Kot, pies… i rośliny doniczkowe w domu – czy to może być bezpieczne?

Kot, pies... i rośliny doniczkowe w domu - czy to może być bezpieczne?

Stworzenie wymarzonego domu dla niektórych osób wiąże się z wypełnieniem przestrzeni jasnymi, bujnymi, zielonymi roślinami, a jednocześnie z przytulaniem i spędzaniem czasu z futrzanym przyjacielem. Część właścicieli czworonogów lub osób, które pasjonuje pielęgnowanie roślin, sądzi, że wybór jest konieczny — zwierzęta albo rośliny. Jeśli jesteś miłośnikiem roślin i zwierząt, na pewno nie raz zastanawiałeś się, czy rośliny, które przynosisz do domu, są bezpieczne dla Twoich zwierząt, albo przechodziłeś koło kwiaciarni ze smutkiem. Być może nawet musiałeś oddać roślinę znajomym lub rodzinie, bo osoba obdarowująca Cię nie wiedziała, że masz kota. Na szczęście, jako miłośnicy roślin i zwierząt, kwiaciarnia Bukieciarnia z Jarosławia wie, które rośliny doniczkowe są dozwolone, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Twojego zwierzaka. Oto kilka naszych ulubionych roślin nieszkodliwych dla zwierząt domowych.

Rośliny, które są bezpieczne dla zwierząt domowych

Zielistka

Nazywane czasem “kocimi wąsami”, zielistki są popularne wśród zwierząt domowych z wielu powodów. Nietrujące liście wyrastają jak gigantyczne kocie wąsiska, a zwierzęta domowe nie mogą oprzeć się chęci ugryzienia ich lub zamachnięcia się. Chociaż generalnie jest to bezpieczne, u mruczków mogą wystąpić problemy trawienne, jeśli zjedzą fragment liścia zielistki. Podwieszenie pod sufitem tych roślin zmniejsza zatem ryzyko dla naszych czworonożnych przyjaciół i tworzy spójny, wesoły wystrój domu. Prezentuje się to estetycznie, ponieważ zielistki mają opadające w dół, długie liście.

Niedośpian

Pochodząca z Madagaskaru roślina w urocze kropki dodaje kolorytu betonowej dżungli. Ulistnienie występuje w różnych kolorach, w tym zielonym, różowym, czerwonym i białym. Niedośpian jest łatwy w pielęgnacji i może być uprawiany w dowolnym miejscu, dorastając do około 25 centymetrów, co czyni go idealnym do eksponowania na półkach, komodach  i stołach w domu. Właściciele czworonogów powinni wiedzieć, że można spodziewać się łagodnego rozstroju żołądka u pupila, jeśli zje on duże ilości liści tej rośliny.

Palma koralowa

Jest to świetny wybór dla domów ze zwierzętami domowymi, ponieważ palma koralowa oczyszcza powietrze wokół siebie. Rośliny te również są wspaniałymi ozdobnymi akcentami we wnętrzu. Potrzebują mało światła i niskich temperatur, dlatego ich cienkie liście rozwijają się i tworzą bogate baldachimy. Palma nie jest groźna dla psów i kotów, ale niektórzy radzą trzymać zwierzęta domowe z dala od tej palmy. Aby zwierzaki nie zniszczyły rośliny najlepiej umieścić ją na blacie stołu lub w miniszklarni. Większe palmy należy umieszczać w wysokich, ciężkich donicach, aby uniemożliwić zwierzętom kopanie w ziemi.

Paproć zanokcica gniazdowa

Bezpieczna dla psów i kotów, paproć jest jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji paproci. Te tropikalne rośliny są wolno rosnące i wymagają niewiele światła, ale należy zadbać o właściwe podlewanie i potrzeby przy rozmnażaniu. Liście zanokcicy mają zabawny, kędzierzawy, zwisający wygląd, który sprawia, że te rośliny są świetnym dodatkiem do każdej łazienki lub kuchni.

Zioła

Niektóre zioła, takie jak pietruszka, są toksyczne dla kotów i psów, dlatego właściciele zwierząt powinni zachować ostrożność. Jednak istnieją rośliny zielne o świeżym smaku i naturalnym pięknie, takie jak tymianek, rozmaryn, szałwia i bazylia, które są bezpieczne dla czworonożnych pupili. Zioła można wystawiać w dużych oknach w kuchni, ponieważ mają tam dużo słońca. 

Objawy zatrucia zwierząt domowych

Nawet jeśli podjąłeś wszelkie środki ostrożności, aby chronić swoje zwierzę przed toksycznymi roślinami, wypadki mogą się zdarzać. Jeżeli Twój pies lub kot połknął toksyczną roślinę, zwróć uwagę na najbardziej popularne objawy zatrucia, takie jak:

  • utrata apetytu, 
  • senność, 
  • ślinotok,
  • wymioty, 
  • odwodnienie,
  • krwawienie dziąseł. 

Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę wykazuje którykolwiek z tych objawów lub cierpi, skontaktuj się z gabinetem weterynaryjnym. Nie próbuj domowych metod i nie szukaj informacji w sieci, bo czas Twojej reakcji ma tutaj ogromne znaczenie. Twój pupil wymaga jak najszybszej interwencji weterynarza.