Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie

Cyklamen, grudnik, miniaturowa azalia i cyklamen to jedne z najbardziej popularnych kwiatów, które przynosimy do domu w grudniu. Mieszkańcy wielu miast i miasteczek (także naszego Jarosławia) odwiedzają kwiaciarnie w zgodzie ze swoimi planami. Częściej jednak spontanicznie zaglądają do środka, zaciekawieni świątecznymi ozdobami. W okresie Bożego Narodzenia także kwiaty ozdabiają dom. Wybieramy wtedy najczęściej kwitnące na czerwono rośliny doniczkowe pochodzące z innych części globu. Oto kilka wskazówek, jak o nie dbać, aby zapewnić im długowieczność.

Cyklamen – ozdobi komodę w salonie 

Roślina ta nazywana jest czasem fiołkiem alpejskim, jednak nie jest to wcale fiołek. Kwiaty cyklamenu zaczynają rozkwitać późną jesienią i występują w różnych kolorach od białego do czerwonego. Liście są sercowate i ciemnozielone, mogą mieć jaśniejsze wzory. Kwiaty cyklamenu mają kształt motyli, dlatego prezentują się bardzo efektownie. Aby roślina mogła kwitnąć przez całą zimę, warto zaopatrzyć się w nawóz i nie stawiać doniczki blisko grzejnika. Wyrzucanie cyklamenu, który przekwitł to największy błąd – roślina odżyje po niedługiej przerwie. Cierpliwości!

Gwiazda Betlejemska – zastąpi choinkę

Ta roślina to najczęściej kupowany na Boże Narodzenie kwiat. Gwiazdy Betlejemskie mają bardzo ciekawie zabarwione liście zwane przylistkami. Są to kwiaty. Najpopularniejszą Gwiazdą Betlejemską jest ta czerwona, ale są też odmiany w barwach od białej, kremowej i żółtej po bladoróżową. Najważniejszą zasadą związaną z pielęgnacją rośliny jest ochrona przed mrozem podczas transportu i nie narażanie jej na szok temperaturowy. Dużo światła, mało ciepła grzejnika i trochę nawozu – to wszystko czego potrzebuje poinsecja by pięknie wyglądać. Może zastąpić choinkę i nadać wnętrzu świąteczny klimat.

Schlumbergera – ozdoba każdego (przytulnego) wnętrza

Chodzi o roślinę znaną również jako grudnik, zygokaktus i kaktus bożonarodzeniowy. Ma dzwonkowate kwiaty i ciemnozielone liście, z których można posadzić nową roślinę. Schlumbergera nie lubi dużej ilości słońca i wymaga odpoczynku po kwitnieniu. Warto być ostrożnym, bo roślina bywa bardzo wrażliwa na zmiany otoczenia i może zrzucać pąki i kwiaty.

Azalia miniaturowa – idealna do sypialni w stylu glamour

Azalia ma wiele odmian, a jej miniaturowa wersja świetnie sprawdza się w okresie Bożego Narodzenia. Z tej rośliny można uformować miniaturowe drzewka. Wystarczy zapewnić jej dużo światła, wilgotną glebę i nie przysuwać do kaloryfera, a będzie prezentowała się bardzo elegancko. Uzupełni świetnie wnętrze w stylu glamour. Sprawdzi się jako ozdoba salonu lub sypialni.